Poliitik häbi ei tunne

zzzzzzzzzzzLäänlased, rõõmustage! Ja koos nendega muidugi ka kõik teised, kes te märtsis sotsiaaldemokraate valida kavatsete – teile annab võimaluse enda poolt hääletada europarlamendi saadik Andres Tarand! Mis sellest, et loomulikult ei ole tal vähimatki kavatsust valituks osutumisel Riigikogus tööle hakata. Hääletage ikkagi. Sest küllap selgitab ta oma käriseval häälel kõigile kõhklejatele üliveenvalt, miks just nimelt nüüd ja sel moel kodumaa teda jälle lahingusse kutsub.

Ühesõnaga: valijate valimiseelne lollitamine on alanud. Ning sotsiaaldemokraadid, kes eesti poliitikas ennast valgete jõudude (peale nende on valgeteks jõududeks – vähemalt asjaosaliste endi arvates – veel Isamaa ja Res Publica liit ning Reformierakond) esindajaks peavad, pole siin mustade jõudude (Keskerakond ja Rahvaliit) võrreldes sendi eestki paremad.

Aga mis vaestel eks-Mõõdukatel peale valijate lollitamise muud üle jääbki? Aastaid viie protsendi ümber võbelenud seltskond lootis sügisel muidugi, et teeb võimsa tõusu presidendiks tõusnud Toomas Hendrik Ilvese tuules, aga võta näpust! Tõus jäi tulemata. Mis pole ka mingi ime, sest ükskõik kui leegitsevalt ei räägiks avalikkusele sotsiaalsest õiglusest punaminevikuga Marju Lauristin või parempoolsetest vasakpoolseks ümber kehastunud Ivari Padar, valijate enamik ennast varasemates valitsustes üksnes Mart Laari sabarakkudena tõestanud sotse ei usalda.

Aga näidake rahvale poliitikut, kes maksumaksja raha eest maailmarännakuid teinuna, valijatega kohtumistel ennast paksuks söönuna ning maksumaksja rahast luksusautot liisinuna tahaks tagasi tootvale tööle? Niisugust lolli Toompealt ei leia! Ei leia ka sotside hulgast.

Nii otsitigi viimases hädas kunagise ebaõnnestunud loosungi “Tarand presidendiks” tagant vana Andres ise välja ja pandi Läänemaale heausksete ohmukeste hääli püüdma. Midagi ikka näkkab.

Tahaks siiski küsida, nii Andres Tarandilt endalt kui kogu tema taga seisvalt sotsiaaldemokraatide kambalt: kas häbi ei ole? Aga ega sel küsimisel mõtet ei ole, sest vastus on niigi teada: ei ole.

About the author