Riigist, Vabariigist ja Wabariigist

jjjjVabariigiga pole muud lahti midagi, kui et see oli ka neljatähelise lühendi – ENSV, Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi, neljandaks ja viimaseks sõnaks. Nii tollal lihtsustatult öeldigi, kas ee-en-es-vee või siis lihtsalt, “meie vabariik”. Ilma “meie” või “ENS-ta” ei tohtinud tollal “vabariik”, rääkimata “Eesti Vabariigist” öelda. Kui, siis ehk vaid mõnes muus kui nimetavas käändes.

Nii omab sõna “vabariik” nõukaaega kogenule hoopis teistsugust tähendust kui nooremale põlvkonnale. Tuleb eriti jälgida selle sõna esinemist “endiste” keelekasutuses. On täiesti võimalik ja tõenäoline, et neist mitmete peades viitab see sõna siiani pigem ENVS-le kui Eesti Vabariigile.

Eesti Vabariigi puhul saame kasutada mitmeid peaaegu sarnaseid väljendeid, mis osalt vaid kirjapildis erinevad. Kõigepealt tuleks siis “vabariik” või “meie vabariik” – mis viitab kunagisele ENSV-le, sellele riigile, mis riik ei olnud aga mille sisuliseks õigusjärglaseks praegune riik paljude meelest ilmselt siiani on.

Seejärel tuleks Eesti Vabariik, Riik, mis vormiliselt on justnagu esimese Eesti Riigi õigusjärglane, sisuliselt ja tegelikult aga on ta ehk pigem endise Eesti NSV järglane. Seda enam, et Eesti Vabariik on taastatud küll õigusliku järjepidevus alusel aga siiski redutseeritult või teisisõnu kunagise Wabariigi kõige minimalistlikumal võimalikul kujul. Sellest tuleneb ka suur osa probleeme, millega tänane Vabariik silmitsi seisab. See Vabariik nagu oleks Eesti Vabariigi õigusjärglane, aga võta näpust, samas ei ole ka.

Kõnekujus tuleks just seetõttu eelistada väljendit “Eesti Riik” või siis lihtsalt “riik” võrreldes “vabariigiga”, mis nagu öeldud viitab paljude meelest mitte “riigile” vaid ENSV-le.

Ja siis oleks veel see Eesti Wabariik, millest rääkides vanadel eestiaegsetel meestel ja naistel silm märjaks läheb. See õige, ainuke ja tõeline riik, millest laulavad ja räägivad vanad, pisut kibestunud ja karmi olekuga mehed ja naised.

See riik on otsekui fantoom, lendav hollandlane, mis vahel siin-seal vilksatab. Mida küll taga otsitakse ja nõutakse, aga mida praegusest riigist ometi nii vähe leida on. Et seda riiki muudest ja korrumpeerunud riigi kohta käivatest terminitest selgesti eristada, võikski selle riigi nime kirjutada nii nagu ta “Manifestis Eestimaa Rahvastele” oli. Kaksisveega.

About the author