Eesti kliima on oma iseloomult viimastel aastatelt olnud malbe ning talvel ei lange enam temperatuur väga tihti alla 25 miinuskraadi. Külmade talvede puhul arvatakse tihti, et õhksoojuspump ei ole suuteline elamist ära kütma ning elektrikulu seadme töös hoidmiseks on mitmekordne. Kas tõesti on tegemist tõese väitega või on see vaid levinud müüt?
Eesti turul müügil olevad õhksoojuspumbad kvalifitseeruvad kõrgete standardite alla ning mudelid, mis on eelistatud olnud ka kõigis põhjamaades, on oma koha leidnud tuntud edasimüüjate tootevaliku all. Õhksoojuspump suudab oma tööd väga edukalt teha ka alla 25 miinuskraadi puhul, kuid elektrikulu võib olla suurem kui ajal mil välistemperatuur on kõrgem. Et kulutused jääksid ka kõige krõbedama talve korral mõistlikuse piiri, tuleb enne õhksoojuspumba paigaldamist võtta arvesse mitmeid tegureid.
#1 Hoone soojustus ning soojakindlus
Esmase investeeringu tegemisel võiks oma kodu eelnevalt korralikult soojustada, et soojuskadu oleks võimalikult väike. Tänapäeval pakutakse teenust, kus mõõdetakse teie hoone kõige suuremad soojuslekked spetsiaalse kaameraga ning fikseeritakse. Nii saab kindlaks teha mil moel teie hoone soojuskadu saaks viia võimalikult väikseks. Välisseinad, laed ja akende paled ei tohiks kindlasti olla soojustamata ning parima tulemuse saavutamiseks võiks ka katusealuse soojustada korralikult. Soojustuseks piisab villaga või penoplastiga isoleerimisest, makrofleksiga tühjade avauste täitmisest ning siseviimistluse tegemisest. Soojakadu on üks peamisi põhjusi, miks õhksoojuspump võib hakata töötama suurema koormusega. Seda saab vältida juhul kui soojustus on korralikult eelnevalt tehtud. Pump saavutab oma parima efektiivsuse kui tema töötsükkel on regulaarne ning soovitud õhu temperatuuri saavutamiseks ei pea täisvõimsusel 24/7 töötama.
Hea soojustuse olemasolul säästad pumba ostmisega ning hilisema kütteperioodi ajal maksmisega väga palju. Eelnevad investeeringud oma kodu olukorda on väga hinnatud.
#2 Vali õige võimsusega pump
Siin sõltub õige valik paljudest teguritest. Kuigi abi on mitmetest arvutiprogrammidest, on võimalik välja arvestada vajaliku võimsusega pump ka teisiti. Kui hoone on kehvasti soojustatud, soovitakse pidevat kõrgemat sisetemperatuuri ning elamispind on suur- tuleb osta võimsam pump. Eesti kliima puhul on soovitatav suurema kui 180 ruutmeetrise põranda pindala korral muretseda mitu väiksema võimsusega pumpa. Liiga võimsa pumba soetamisel on selle tasuvusaeg lühem. Seade hakkab ennast tihti sisse-välja lülitama, ning siis suurendab elektrikulu ning lüheneb ostetud seadme eluiga. Mida võimsam on seade, seda suurem on ka tekkiv müra. Kui on oht, et müra hakkab teid häirima, siis võib julgelt soetada mitu õhksoojuspumpa.
Tihtipeale ei kasutata vaid õhksoojuspumpa oma elamise kütmiseks ning eelnevalt on olemas juba mõni muu kütteallikas. Nii on võimalik energiat kokku hoida pea 50% ulatuses. Ahjuküttega elamistesse kus tuld tehakse tihti, võib osta väiksema võimsusega pumba, mida saab kasutada ka vaid neil juhtudel, kus kauem ollakse kodunt ära ning pump hoiab kindlat madalat temperatuuri.
#3 Puhasta ise filtreid ning säästa raha
Õhksoojuspump ei vaja tihedat hooldust ega varuosade vahetust. Hooldused on lihtsad ning sellega saab igaüks ise hakkama. Elektriliste probleemide korral tuleb konsulteerida oma ala spetsialistiga kuid vajadusel saab ka ise väiksemad probleemid lahendada. Filtrite puhastamine peab olema regulaarne ning tehtud korrektselt. Mil moel seda tehakse, näitab teie pumba paigaldanud spetsialist teile ette. Kui pumba filtrid on puhtad, töötab iga pump efektiivsemalt ning säästlikumalt.
Filtreid tuleks puhastada korra kuus ning kogu protsess võtab aega vaid mõni minut. Et sellest saaks harjumus, arva see oma igakuiste koristusprotsesside hulka. Nii hooldus kui ka väline puhastus pikendab teie seadme eluiga ning väldid hiljem tekkivaid suuremaid kulutusi.
Õhksoojuspump on siiani üks levinuimaid elamise kütmisvõimalusi tänu tema säästlikule protsessile ning mugavale kasutamisele. Kui võrrelda vaid ahjuküttele kuluvaid kulutusi (seal hulgas ahjude ehitus või renoveerimine, ahjupuude ost, küttejääkide ladustamine), siis õhksoojuspumbaga kütmise kulud on aastas väiksemad. Kombineeritud kütmine on kindlasti siiani veel rohkem eelistatud kui vaid õhksoojuspumba kasutamine.